Dżem z magnolii

Szybki dżemik z płatków magnolii na surowo – na podobieństwo przecieru płatków dzikiej róży. Magnolia ma intensywny, perfumeryjny aromat, ale smak bardzo się różni w zależności od koloru: jasno różowe kwiaty mogą być cytrynowo-biszkoptowe, ciemno różowe – kardamonowo-imbirowe, purpurowe zaś bywają mocno pikantne, ale to naprawdę trzeba spróbować przed użyciem, bo smaki BARDZO się różnią.

Dżem z magnolii

płatki z kilku magnolii
cukier
sok z cytryny, kwas cytrynowy lub askorbinowy

Płatki magnolii wielkokwiatowej są naprawdę wielkie. Nie miałam ochoty wciskać ich do blendera, więc uznałam, że metoda tradycyjna z użyciem makutry będzie najlepsza. Skropiłam płatki sokiem z cytryny, zasypałam cukrem – tym razem wyjątkowo – białym, żeby nie tracić delikatnego różowego koloru magnolii i roztarłam. W płatkach magnolii jest dużo wody i dużo powietrza, podczas ucierania bardzo tracą na objętości, a przecier ma bardzo luźną konsystencję.

Dżemu na surowo nie pasteryzuję, bo przestanie być surowy, a duża ilość cukru zapewnia ochronę przed rozwojem pleśni. Natomiast jeśli wolisz usmażyć konfiturę z magnolii, to smak będzie zupełnie inny, mniej orzeźwiający ale to kwestia gustu i rodzaju użytej magnolii. Kolor smażonej konfitury z białych magnolii jest mało zachęcający, ale znowuż z purpurowej to istna bajka 😉

Smacznego!

8 myśli w temacie “Dżem z magnolii

    1. Proporcje zależą od soczystości kwiatów. Tak mniej więcej 1:1 wagowo, ale to zależy. Konsystencja będzie taka, jaką ją zrobisz. Jak jest zbyt luźna, to dosypujesz cukru. Moim zdaniem nie ma sensu dążyć do takiej samej konsystencji jak tarte płatki róży, bo w róży jest mniej wody niż w magnolii. Jeśli płatki są bardzo soczyste, możesz zastąpić cytrynę szczyptą kwasku cytrynowego.

      Polubienie

Dodaj komentarz