Brownie na oleju z pędami sosny i kwiatami

Przy okazji wizyty w telewizji postanowiłam wypróbować przepis, który kiedyś znalazłam na blogu Olives+Thyme, na brownie na oleju i kakao. Dodałam do ciasta pędy i młode igły sosny oraz płatki róży, żeby tematycznie nawiązać do dzikich roślin jadalnych, a do przepisu wprowadziłam kilka modyfikacji: przede wszystkim dałam połowę podanej ilości cukru, nie dodałam groszków czekoladowych … Czytaj dalej Brownie na oleju z pędami sosny i kwiatami

Turecka sałatka z czerwonej kapusty

Sałatka z czerwonej kapusty, którą w przeróżnych odmianach byłam bombardowana na instagramie. Postanowiłam wypróbować zestawienie smaków, a potem zaczęłam tworzyć kolejne i kolejne. Jedne bardziej nam smakowały, inne mniej, ale wiem na pewno, że jak dla nas, to musi być dużo ogórka i papryki, bo dzięki nim sałatka jest bardzo soczysta 😉 W tej wersji … Czytaj dalej Turecka sałatka z czerwonej kapusty

Tort z chwastów i dzikiego bzu

Potrzebowałam małego pocieszenia będąc uziemiona w domu, a nastawiałam się na weekend z dzikimi roślinami. Z pomocą w dolinie rozpaczy przyszło moje dziwactwo, a mianowicie uprawa chwastów na balkonie 😉 Jeszcze w zimie wydarzył się mały wypadek w kuchni, w efekcie którego nasiona pokrzywy i komosy, które miałam zjeść, wysypały się na podłogę. Więc zamiotłam … Czytaj dalej Tort z chwastów i dzikiego bzu

Zielona sałatka z brokulikami, liśćmi lipy i buka

Nie wiem, jakie wy macie strategie serwowania obiadu, ale ja takie dania, jak sałatki, czy bowle, od razu układam na talerzach przeznaczonych dla indywidualnego klienta, eee... znaczy członka rodziny. Każdy ma jakieś składniki, które lubi bardziej, albo których nie toleruje fizjologicznie lub emocjonalnie. Albo lubi sos ostry albo baaardzo duuużo sosu. Albo muszę pilnować, żeby na każdy … Czytaj dalej Zielona sałatka z brokulikami, liśćmi lipy i buka

Kiszone kwiaty wiśni japońskiej

Kolejna kwiatowa kiszonka jako pokłosie podziwiania kwitnących drzew, czyli japońskiego zwyczaju Hanami. Kiszone kwiaty sakury czyli wiśni japońskiej (Prunus serrulata) nie mają jakiegoś wybitnie ciekawego smaku. Dominuje w nich smak po prostu kiszonki ale z lekką drzewną, taninową nutą. Kwiaty wiśni mogą być ciekawym dodatkiem do sushi, sałatek, kanapek... Albo do mochi i ciasteczek ryżowych, … Czytaj dalej Kiszone kwiaty wiśni japońskiej

Zupa z siedmiu ziół wiosennych

Zupa bez żadnej ideologii, tradycji, ani historii innej niż nasze obiady. Do niczego nie nawiązuję, ani do zupy Hildegardy, ani tej z Saltzburga (Neun Kräuter Suppe), ani wielkoczwartkowej śląskiej dziewięciozielnej, ani japońskich siedmiu ziół wiosennych (haru no nanakusa). Po prostu zebrałam pierwsze dzikie rośliny jadalne i zrobiłam z nich zupę. Roślin było siedem, ale dorzuciłam … Czytaj dalej Zupa z siedmiu ziół wiosennych

Babeczki króliczki z magnoliowym kremem

Dostałam od koleżanki koszyczek kwiatów magnolii i przerobiłam je na konfiturę, bo konfitura z purpurowych magnolii to jest coś absolutnie przepysznego i niezwykłego. Sami przyznacie, że taki poziom ekstrawagancji ciężko przeskoczyć 😉 Ale króliczki skaczą wysoko, więc postanowiłam wykorzystać konfiturę magnoliową i piękne, długie płatki magnolii, żeby zrobić babeczki króliczki! Babeczki miałam już upieczone, czekoladowe, … Czytaj dalej Babeczki króliczki z magnoliowym kremem

Wytrawne serniczki z pokrzywą i fiołkami

Odrobina ekstrawagancji na poprawę humoru. Jak co roku chciałam przygotować fiołkowy sernik, bo to już taka moja zapisana tradycja od początków tego bloga i mojego kwiatożerstwa, ale tym razem postanowiłam zrobić go na wytrawnie, wykorzystując dzikie nowalijki z łąki i ogródka. Przygotowałam zatem wytrawne serniczki z pokrzyw, czosnku niedźwiedziego, podagrycznika, bluszczyku kurdybanka i fiołków. Dzikie … Czytaj dalej Wytrawne serniczki z pokrzywą i fiołkami

Cukier fiołkowy i sól fiołkowa

Najprostsze przetwory z fiołków wonnych (Viola odorata) to fiołki utarte z solą albo z cukrem. Wystarczy garść mocno pachnących fiołków i przejrzyste kryształki, żeby uzyskać ametystowe skarby.Zbierając fiołki pamiętajcie o zasadach ĘĄ wobec natury: częstujemy się, a nie plądrujemy! Zbieramy dzikie plony z szacunkiem i serdecznością wobec miejsca, w którym je znaleźliśmy. cukier fiołkowy Cukier … Czytaj dalej Cukier fiołkowy i sól fiołkowa

Kwiatowe Budda Bowl na 4 pory roku

Stwierdziłam, że nie będę po raz kolejny powielać przepisów na Buddha Bowl, ale bardzo chciałam, żeby moje kwiatowe miski Buddy nie przepadły w niebycie, bo mam za dużo radości z ich układania 🙂 Może nie są to wykwintne kompozycje, może te talerze nie są przeznaczone do tego, żeby ładnie wyglądać, tylko, żeby zmieściło się na … Czytaj dalej Kwiatowe Budda Bowl na 4 pory roku