Herbatka chryzantemowa

Jesień to czas chryzantem. Uwielbiam wielkie pompony złotych gigantów, choć kryształowego wazonu jakoś się jeszcze nie dorobiłam. Szkoda, że te piękne rośliny wielu osobom kojarzą się wyłącznie jednoznacznie, bo z kwiatów kilku odmian chryzantem w Korei, Chinach i Japonii przyrządza się herbatę (są o tym zapisy z X wieku). Płatki chryzantem wykorzystuje się tam również do dekoracji ciasteczek, a kwiaty złocienia wieńcowego, czyli chryzantemy Garlanda (Chrysanthemum coronarium) bywają smażone w głębokim tłuszczu. Liście chryzantemy Garlanda można dusić, gotować, smażyć – to popularne azjatyckie warzywo, które nawet bywa dostępne w Polsce w warzywniakach z ambicjami.

Botanicy w Polsce mają problem czy złocień (Chrysanthemum) i chryzantema (Dendranthema) to jeden rodzaj, czy dwa? Na zachodzie i Dalekim Wschodzie jakoś tego problemu nie mają, więc zostańmy przy swojskiej nazwie herbaty chryzantemowej.

chrysantemum tea, herbatka chryzantemowa, chryzantemy jadalne, herbata z chryzantem, czy chryzantemy są jadalne

Herbatka chryzantemowa

na filiżankę 1-3 kwiatki chryzantemy drobnokwiatowej

Zalej kwiaty gorącą wodą i odstaw pod przykryciem na pięć minut.

Herbatka chryzantemowa jest gorzkawa i czuć w niej kumaryny, czyli aromat siana. Tu przypomnę mój tekst w Etnobiogii polskiej 2019 (9), odnośnie toksyczności kwiatów: dawka trująca chryzantemy wynosi ok. 3 kg, czyli cały worek. Ale osoby uczulone na rośliny astrowate powinny próbować jej ostrożnie.

Napar z chryzantem obniża ciśnienie, działa orzeźwiająco, odprężająco i przeciwmigrenowo. Poprawia również trawienie, Chińczycy polecają pić go do smażonych potraw. Ma działanie przeciwzapalne. Pomaga walczyć z trądzikiem (również zewnętrznie).

Ja chryzantemy dostałam od koleżanki, która przywiozła mi je prosto z Chin. Jak widać są tam pomieszane białe kwiaty z żółtym środkiem i pełne białe i żółte. Więc sprawdźcie swoje ogródki, czy nie macie podobnych 🙂 A ponieważ chryzantemy kwitną na jesieni, a orzeźwienia potrzebujemy latem, to warto zaopatrzyć swoją spiżarnię teraz, by móc z nich korzystać w przyszłym roku.

Chryzantemy (byle nie pryskane) można po prostu ususzyć, ale można je przetworzyć jak herbatę: zieloną (zaparować i wysuszyć). Chryzantemy, podobnie jak zieloną herbatę, można powtórnie zaparzać. Lub można je utlenić tak jak herbatę czarną (zgnieść i zostawić w cieple pod wilgotną ściereczką – tak, jak to robią Koreańczycy). O utlenianiu ziół, czy też tzw. fermentacji herbacianej pisałam tutaj).

Smacznego!

Reklama

5 myśli na temat “Herbatka chryzantemowa

  1. Warto wiedzieć, że chryzantema świetnie sprawdza się jako lekarstwo na ból gardła, zwłaszcza w połączeniu z lukrecją. W czasie bólu gardła warto zamienić inne napoje właśnie na chryzantemową herbatę z lukrecją.

    Polubienie

    1. Szczerze, to w żadnych źródłach nie ma informacji o jadalności liści i kwiatów dalii. Jedzenie płatków to nowy pomysł, nie sprawdzony pod względem toksykologii, który wynikł z niezrozumienia informacji, że dalie są jadalne. Jedyne informacje o jadalności dalii dotyczą ich bulw. Ale jak widać płatki nie są trujące, skoro tyle osób je zjada 😉
      Natomiast liście to wyłącznie eksperyment na własną odpowiedzialność.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s