Pasternak i pietruszka, czym się różnią?

Pasternak i pietruszka – jak je odróżnić? Obydwa warzywa są do siebie bardzo podobne. Pasternak ma w Polsce złą prasę, bo był stosowany wyłącznie jako pasza dla zwierząt. Czasami zdarzało się, że sprzedawcy oszukiwali klientów sprzedając im pasternak zamiast pietruszki. Ach, gdyby tylko wiedzieli, że teraz pasternak bywa czterokrotnie droższy 😉 Tymczasem na zachodzie Europy pasternak jest używany na równi z pietruszką, a w niejednym kraju zdobycie pietruszki graniczy z cudem.

Na wszystkich zdjęciach pasternak jest po lewej stronie, pietruszka po prawej.

pasternak i pietruszka czym się różnią, pietruszka i pasternak, parsnip and parsley

Obie rośliny należą do rodziny selerowatych. Mają liście odziemne i biały korzeń spichrzowy. Kwiatostany są baldachowate i pojawiają się w drugim roku życia rośliny. Pietruszka kwitnie na biało, a pasternak na żółto.

czym się różni pasternak od pietruszki, pietruszka i pasternak, parsnip and parsley

Pasternak (Pastinaca sativa) ma zupełnie inne liście – pojedynczo pierzaste i są spore o ząbkowanych brzegach. Pietruszka (Petroselinum crispum) zaś ma listki o wiele bardziej pierzaste, podwójnie lub potrójnie porozgałęziane, ogonki liściowe u nasady się rozszerzają. Liście pietruszki jak najbardziej są jadalne, natomiast odradza się jedzenie liści pasternaku, ponieważ mogą wywołać podrażnienia na skutek obecności fototoksycznych pochodnych kumaryny. Trzeba uważać nawet przy ich dotykaniu, szczególnie w upalny, słoneczny dzień.

pasternak i pietruszka czym się różnią, pietruszka i pasternak, parsnip and parsley

Większość z nas nie pozyskuje roślin, tylko kupuje warzywa w sklepie, gdzie zazwyczaj są pozbawione liści, więc spójrzmy niżej. Jeśli chodzi o różnice w wyglądzie korzenia, to w pasternaku miejsce, z którego wyrastają liście, przypomina jakby pępek. U pietruszki brakuje tego charakterystycznego zagłębienia. Widać też, że nasady liści pietruszki są szerokie.

pasternak a pietruszka, pasternak i pietruszka jak odróżnić, parsnip and parsley, czym się różni pasternak od pietruszki

W smaku pasternak i pietruszka też się różnią. Pasternak jest słodszy i łagodniejszy, pietruszka zaś ostrzejsza w smaku, choć obydwa warzywa mają dość podobny orzechowy aromat. Pasternaku używano do słodzenia zanim trzcina cukrowa dotarła do Europy. Pasternak ma połowę więcej cukrów niż pietruszka, co przekłada się na kaloryczność, ale już wiecie KLIK, że to jest ostatnia rzecz, na którą należy zwracać uwagę 😉

Można też wyczuć różnice w zapachu: pietruszka pachnie orzechowo, pasternak zaś słodkawo, jednak warzywa hodowlane często ten zapach mają ledwie wyczuwalny.

Obydwa warzywa mają podobną zawartość składników odżywczych: witamin i mikroelementów, oba zawierają sporo potasu, choć pietruszka ma więcej witaminy C i kwasu foliowego. Na próżno będziecie szukać anglojęzycznych danych dotyczących korzenia pietruszki, podają jedynie informacje o natce 😉 Uznaje się, że pietruszka ma właściwości rozjaśniające i moczopędne, a pasternak uspokajające.

Bardzo się cieszę, że wreszcie udało mi się zdobyć większą ilość pasternaku i niebawem zaproszę Was na coś absolutnie pysznego! A konkretnie to będzie figa z makiem z pasternakiem KLIK 🙂

Pozdrawiam
Gosia 

Jedna myśl na temat “Pasternak i pietruszka, czym się różnią?

  1. Oszustwa polegajace na wkladaniu do wloszczyzny zamiast pietruszki pasternaku można wytłumaczyć tym, ze pasternak daje duzo obfitsze plony z haktara niz pietruszka, latwiejszy i pewniejszy w uprawie.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s