Ciężkie czasu nastały, więc warto wspomóc swój organizm.
UWAGA! Wpis nie ma charakteru porad leczniczych. Jeśli jesteś chory skontaktuj się z lekarzem.
Czarny bez jest rośliną, której działanie przeciwwirusowe jest udowodnione. Czy czarny bez działa na koronawirusa powodującego COVID19? Nie wiadomo, bo nikt tego nie przebadał. Jeśli ktoś tak twierdzi, to po prostu zmyśla. Ale fakt, że SARS-CoV2 zainfekował całą populację, nie znaczy, że inne wirusy zniknęły. A dziki bez na pewno pomaga zabezpieczyć organizm przed wirusami grypy i przeziębienia oraz wpływa na otoczkę lipidową wirusa (zerknijcie do publikacji poniżej wpisu). Jeśli macie dostęp do soku lub syropu z owoców czarnego bzu – to świetnie! Pijcie go codziennie. Jeśli nie macie, to warto wyjść na spacer i pozbierać pączki liściowe i/lub młode gałązki czarnego bzu. Pamiętajcie, że czarny bez to bardzo silny surowiec zielarski. Nie nadużywajcie go! Nie zjadajcie liści, ani nie obgryzajcie gałązek. Przedawkowanie może skutkować wymiotami, biegunką i silnymi migrenami.
Proszę, nie niszczcie też krzewów bzu bez opamiętania. Kilka pączków i gałązek naprawdę wystarczy! Jeśli ogołocicie krzewy z pąków, nie będzie ani kwiatów, które są pyszne, ani owoców, które są niesamowicie zdrowe.

Herbata z czarnego bzu
Listki czarnego bzu posiekaj i zalej wrzątkiem. Wg mnie nie więcej niż 1 łyżeczka na 1 szklankę, ale dawkę dobierz do własnych możliwości.
Młode gałązki obierz z kory, np obieraczką do warzyw. Nie odzieraj z kory starych gałęzi ani pnia, taka kora się nie nadaje na napar. Zbieramy korę z końcowych, najmłodszych gałązek. Zalej obierki wodą i gotuj przez kilka minut.
Osobiście uważam, że napar z liści czarnego bzu jest paskudny w smaku i zdecydowanie wolę lody bzowe lub dżem z owoców dzikiego bzu, ale na wzmocnienie przyda się raczej ciepła herbata, a jej smak można zamaskować syropem malinowym. Herbata z gałązek jest dużo smaczniejsza.
I jeszcze moja wariacja z dodatkiem kwiatów forsycji, które zawierają sporo rutyny – przydatnej przy przeziębieniach. O fermentacji, a właściwie utlenianiu herbat, pisałam tutaj (pamiętajcie, nie mówimy o tym procesie „oksydowanie”! Utlenianie, ewentualnie oksydacja, nigdy oksydowanie).

Utleniana (fermentowana) herbata z czarnego bzu i forsycji
Kwiaty forsycji i liście bzu zgnieć, żeby puściły sok i uwolniły się enzymy utleniające. Ułóż je w ciepłym miejscu (do 50°C) i nakryj wilgotną ściereczką. Po kilku godzinach dokładnie wysusz. Utlenione listki i kwiaty zmieniają kolor na brązowy, analogicznie do tego, jak zielone liście herbaty w wyniku utleniania stają się herbatą czarną i w efekcie mają ciekawszy, głębszy smak.
Chociaż akurat forsycja jest smaczna i bez utleniania 🙂 Serio, jest pyszna! Mam taki głęboki, owocowy, kojący smak.

Na koniec kompilacja sugestii, które wydają się rozsądne:
- Myjmy ręce po przyjściu do domu, przed posiłkiem, po posiłku
- Odżywiajmy się zdrowo, włączając do diety dużo warzyw. Nie przejadajmy się.
- Wysypiajmy się.
- Wietrzmy mieszkanie.
- Spacerujmy lub biegajmy po świeżym powietrzu! Najlepiej codziennie.
- Jeśli nie mamy możliwości wyjścia, ćwiczmy w domu.
- Znajdujmy sobie zajęcia, które sprawiają nam przyjemność.
- Jeśli nie ma możliwości wyjścia z domu, spróbujmy robić rzeczy, które wnoszą dobro i porządek. Wprowadźmy odrobinę samodyscypliny: wstać, pościelić, umyć zęby, przebrać z piżamy itd.
- Unikajmy stresu, marazmu czy paniki.
- Starajmy się utrzymywać więzi społeczne. Dzwońmy do siebie, piszmy, używajmy komunikatorów wideo.
- Jeśli mamy infekcję, która nie wymaga hospitalizacji, pamiętajmy, żeby dużo odpoczywać i wygrzewać się pod kocem. Ale pamiętajmy o zmianie pozycji i chociaż delikatnym ruchu np.: spacerze z sypialni do pokoju dziennego. Pijmy dużo ciepłej wody i rozgrzewających herbat ziołowych, żeby zapobiec odwodnieniu. To bardzo ważne! Nawet jeśli nie mamy apetytu, starajmy się choć po troszku jeść pożywne i lekkostrawne posiłki.
Trzymajcie się zdrowo!
P.S. Kilka publikacji o przeciwwirusowym działaniu bzu:
Hawkins J, Baker C, Cherry L, Dunne E. Black elderberry (Sambucus nigra) supplementation effectively treats upper respiratory symptoms: A meta-analysis of randomized, controlled clinical trials. Complement Ther Med. 2019 Feb;42:361-365. doi: 10.1016/j.ctim.2018.12.004. Epub 2018 Dec 18.
Akram M, Tahir IM, Shah SMA, Mahmood Z, Altaf A, Ahmad K, Munir N, Daniyal M, Nasir S, Mehboob H. Antiviral potential of medicinal plants against HIV, HSV, influenza, hepatitis, and coxsackievirus: A systematic review. Phytother Res. 2018 May;32(5):811-822. doi: 10.1002/ptr.6024. Epub 2018 Jan 22.
Shahsavandi S, Ebrahimi MM, Hasaninejad Farahani A. Interfering With Lipid Raft Association: A Mechanism to Control Influenza Virus Infection By Sambucus Nigra. Iran J Pharm Res. 2017 Summer;16(3):1147-1154.
Herbatki z liści czarnego bzu jeszcze nie piłam. Czy kwiaty czarnego bzu też mają właściwości antywirusowe i wzmacniające odporność ?
PolubieniePolubienie
Kwiaty bzu mają silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Natomiast antywirusowe działanie jest zdecydowanie słabsze niż innych części rośliny.
PolubieniePolubienie
Mam sok z czarnego bzu kupiony i ekologiczny bez cukru. Jak lepiej go pić: z wodą,z cukrem, na gorąco czy tez na zimno? Ile takiego soku mozna wypic w ciągu dnia?
Natomiast czy mozna jeść kwiaty bzu czarnego zasłuszone po zrobieniu z niech naparu?
PolubieniePolubienie
Ja bym polecała od 60 do 100 ml dziennie. A jak, to już zależy, jak Pani lubi. Ja lubię na zimno z dodatkiem soku malinowego.
Kwiaty po zrobieniu naparu można zjeść. Po zalaniu gorącą wodą sambunigryna się rozkłada, a i tak w kwiatach jest jej mało. Ale czy to smaczne?
PolubieniePolubienie
Dziekuję za odpowiedź jak rowniez za super wiadomoaści ktòre pani napisala o czarnym bzie.
Teraz rozumię dlaczego warto go zrobić i mieć go pod ręką w szafce.
PolubieniePolubienie
Lata temu strułam się bardzo mocno świeżym sokiem z owoców czarnego bzu. Wypiłam niecałą szklankę. O ile kojarzę takie działanie ma sok tylko świeży, niepasteryzowany. Dobrze by było zamieścić też taką informację, sok jest smaczny i łatwo przedawkować, zwłaszcza dzieciom.
PolubieniePolubienie
Odpowiednie informacje znajdują się pod przepisem na sok z owców czarnego bzu.
To jest wpis dotyczący naparu z kory i liści bzu i znajdują się w nim odpowiednie ostrzeżenia.
PolubieniePolubienie