Staropolska sałsza z zielonego żyta

Przepis na staropolską zieloną salsę znalazłam na profilu Kuchni Staropolskiej i mnie zaciekawił.

sałsza z zielonego żyta, staropolski sos z trawy żytniej, historical recipe, szałsza, staropolska salsa

Sałsza z zielonego żyta

Sałsza z zielonego żyta czasu zimy dla wzbudzenia chęci do jedzenia barzo przyjemna i użyteczna, tym sposobem uczyniona: Wziąć żyta zielonego abo w trawie, spłokać go dobrze i przez chustę co nalepiej wycuchnąć, żeby wilgotności żadnej w sobie nie miało, w moździerzu utłuc abo w donicy uwiercieć i sok z niego wyżąć, ze dwie grzance z chleba rżanego upiec, w winnym octcie abo w agreście je rozmoczyć, sok z trawy żytnej na nie wlać i dobrze utrzeć, a potym przez gęste sitko przebić, soli, pieprzu i imbieru przydać. Tak kosztowy bez wszelakiego kosztu będzie przysmak do mięsa, do ryb.

Podsumowując są to grzanki z chleba razowego, rozmoczone w soku wyciśniętym z młodej trawy, przetarte i doprawione octem, solą i imbirem. Najciekawszym ze składników jest „agrest”, bo nie do końca wiadomo czym on jest. Raczej nie po prostu agrestem, tylko czymś kwaśnym np.: octem jabłkowym albo sokiem z kwaśnych winogron. Sok z trawy można wycisnąć w wyciskarce wolnoobrotowej, a zamiast sita użyć po prostu blendera.

Jak smakuje staropolska sałsza z żyta? Dziwnie 😉 Gdyby zamiast imbiru dać czosnek, to wyszłoby coś w rodzaju pesto zagęszczanego chlebem a nie orzechami. No ale jest chlebowy sos z imbirem 😀 Pasuje do ryby albo warzyw, czegoś w stylu azjatyckim.

grass shots

Smacznego! #zielonomi

zielonomi, gotowanie na zielono, zielone przepisy

P. S. Mojemu Kierownikowi Działu Kontroli Jakości też zielono 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s