Zdrowe i dietetyczne pączki

Ha! Marzenie obżartuchów w każdy Tłusty Czwartek 🙂 Żeby pączki jakimś cudem okazały się zdrowe i jeszcze najlepiej odchudzające 😛 I takie pączki istnieją! Serio 😉 Tylko trzeba popatrzeć w inne miejsce, a nie do cukierni 😀

Pąki drzew są niezmiernie wartościowe, tak samo jak kiełki. W końcu pełnią podobną funkcję, ich zadaniem jest zacząć od nowa życie. Pączki, a właściwie pąki, są wyładowane substancjami aktywnymi, które chronią zalążki liści do czasu otwarcia pąka. Bogate w substancje odżywcze, które będą potrzebne rozwijającym się tkankom: składniki mineralne, witaminy, fitohormony… Pąki są bardzo zdrowe! Jedzenie pąków drzew i krzewów jest elementem gemmoterapii, czyli fitoterapii pąkami.

Na spacerze po łąkach, lasach i nieużytkach spróbujcie pąków liściowych topoli, olchy, klonu brzozy zaś pąki lipy, porzeczki, róży są pyszne! Dąb, orzech i grab są raczej gorzkie, ale dla zdrowia wystarczy jedna, dwie sztuki. Nie jedzcie jednak pąków roślin, które mają trujące gałązki, np.: dzikiego bzu, robinii, wisterii.
I pamiętajcie, żeby całkiem nie objadać drzew, bo bez pąków nie rozwiną liści i nie będą miały jak prowadzić fotosyntezy!

A tu jest ściąga, od Woodland Trust Nature Detectives, jak rozpoznać drzewa po ich zimowych pąkach (Ale pamiętajcie, że pąki nie powstają zimą 😉 Zimą drzewa i krzewy są w uśpieniu, więc niczego nie produkują. Pąki są zawiązywane w lecie, kiedy rośliny są w szczycie wegetacji, produkują i pobierają mnóstwo składników odżywczych i od razu przygotowują sobie pąki na start po zimowym śnie).
Jak otworzycie obrazek w osobnym oknie, to pokaże się powiększenie. Można sobie wydrukować i zabrać na spacer 🙂

zimowe pączki drzew,
winter twigs

A co ciekawego można ugotować z drzew, dowiecie się z książki „Smakowite drzewa” wydawnictwa Pascal 🙂

Smacznego! 

Reklama

Jedna myśl na temat “Zdrowe i dietetyczne pączki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s