Kozie mleko nie wymaga suplementacji kwasem foliowym

Jeden z popularnych mitów żywieniowych mówi: jeżeli pijesz kozie mleko zamiast krowiego, to musisz uzupełniać kwas foliowy. Stwierdzenie to jest nieprawdziwe.

kozie mleko kwas foliowy

Znacie powiedzenie: „Są kłamstwa, większe kłamstwa i jest statystyka”? Niestety operując danymi łatwo można doprowadzić do ich przekłamania. Czasem jest to zabieg specjalny, a czasami wynika z niedopatrzenia (bądź nieumiejętności) i posługiwania się wyłącznie zależnościami statystycznymi bez zaglądania do surowych danych badawczych.

Cóż innego można wnioskować, jeżeli z porównania danych zawartości składników odżywczych mleka koziego i krowiego wprost wynika, że w mleku krowim jest pięć razy więcej kwasu foliowego niż w mleku kozim? Serio, tak jest. PIĘĆ RAZY WIĘCEJ! 500%
Czyli można wyciągnąć wniosek, że mleko kozie jest do bani i grozi niedoborami kwasu foliowego.

Ale… przyjrzyjmy się surowym danym. Na 100 g mleka krowiego przypada 5 mikrogramów kwasu foliowego, a 100 g mleka koziego zawiera 1 mikrogram. Czyli pięć razy mniej. Ale różnica między nimi wynosi 4 mikrogramy. Tylko 4 mikrogramy, podczas gdy dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy dla dorosłej osoby wynosi 400 mikrogramów, co sprawia, że ta różnica jest kompletnie bez znaczenia. Po prostu mleko nie jest dla nas źródłem kwasu foliowego (o źródłach folianów możecie przeczytać tutaj). Trzeba by wypić 8 litrów mleka, żeby zaspokoić nim zapotrzebowanie na foliany.

Może ta różnica miałaby znaczenie dla noworodków, i prawdopodobnie stąd wziął się ten cały mit, gdyby nie fakt, że niemowlętom nie wolno podawać niemodyfikowanego mleka innych ssaków do drugiego roku życia, a dzieci powyżej 6 miesięcy zazwyczaj już jedzą warzywa 🙂

Osobom uczulonym na mleko krowie, mleko kozie może się przydać. Alergia może obejmować mleka innych ssaków, ale wcale nie musi, po prostu trzeba spróbować.
A dla tych co w ogóle nie mogą, jest mleko owsiane albo migdałowe

Jedna myśl na temat “Kozie mleko nie wymaga suplementacji kwasem foliowym

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s