Nie oceniaj bliźniego po posiłku jego

Co prawda Jean Anthelme Brillat de Savarin, autor „Filozofii smaku” powiedział: „Pokaż mi co jesz, a ja ci powiem, kim jesteś” i zasadniczo się z nim zgadzam, jednakże… Po pierwsze w obecnych czasach niekoniecznie pojedynczy posiłek musi odzwierciedlać nawyki żywieniowe, ponieważ mamy tak ogromny wybór produktów i potraw, i jednocześnie ten wybór jest powszechnie dostępny. Zaś najważniejsze, że potrawy nie są tak ściśle związane z pozycją społeczną jak dawniej, więc wnioskowanie może być całkowicie chybione. Oczywiście na podstawie jakości i składników potrawy, miejsca spożycia można próbować ocenić, czym zajmuje się dana osoba, jakie ma wykształcenie, pochodzenie itd, ale czy spożywany posiłek powie nam, JAKIM ta osoba jest człowiekiem? A jak chyba nigdy wcześniej, dieta stanowi dla wielu osób punkt wyjścia do budowania poczucia własnej wartości, zazwyczaj kosztem negatywnej oceny bliźnich, którzy ośmielają się odżywiać w inny sposób. 

nie oceniaj bliźniego po posiłku jego, nie oceniaj człowieka po jedzeniu

Widzisz kobietę w ciąży z burgerem w garści i gazowanym, przesłodzonym napojem? „Oż wyrodna matka, idiotka, krzywdzi swoje nienarodzone dziecko!” A może miała tak wielką chcicę, że walczyła z nią od kilku tygodni wpadając we frustrację, że zaszkodzi swojemu dziecku, ale wreszcie musiała sobie ulżyć, bo inaczej by zaczęła wyć? Daruj sobie karcące spojrzenia, wcale jej nie odwiodą od posiłku. Poczekaj, kobieto, na własne zachcianki, wtedy pogadamy. Co jeden burger świadczy o matce?

Dzieci w fast-foodzie? „Boszsz, cóż za głupi rodzice na to pozwalają! Te dzieci będą otyłe jak świnie, zachorują na raka, cukrzycę i miażdżycę!!” A może dzieciarnia z niecierpliwością wyczekiwała na wyjazd do wielkiego miasta? Naprawdę porcja frytek kilka razy do roku posieje takie straszne spustoszenie w ich organizmie? Co Ci mówi jedna porcja frytek o dzieciach i ich rodzicach?

Widzisz weganina i martwisz się o jego witaminę B12? „Oż, naiwny głupiec!” To nie twoja sprawa. Jest dorosły, dieta to jego wybór. 

Widzisz chłopa z golonką i piwem i gigantyczną oponą na brzuchu. „Obleśny! Umrze na zawał!” To jego serce i jego zawał. Zaglądaj na swój talerz. Może nie potrafi skomponować diety, ale może ma inne talenty.

„Ach, ci padlinożercy! Nienawidzę was, że zjadacie zwierzęta!” Naprawdę weganizm świadczy o większej empatii? Naprawdę osoba, która je mięso jest żałosnym zerem? Co na to św. Franciszek?

Widzisz kolesia z pęczkiem pokrzywy i szczawiu? „Obciach, nie stać go na jedzenie! Albo jest nienormalny, przecież to rosło w brudnej ziemi!” Serio? W wykwintnych restauracjach trzeba niekiedy słono zapłacić za pokrzywę. Naprawdę jesteś tak bogaty, że nie wolno Ci odkrywać nowych smaków?

Widzisz babeczkę nad tortem czekoladowym z mascarpone i bezą. „Ale idiotka, będzie miała cukrzycę i wielki zad. Dostanie, czego chciała!” A skąd wiesz, co jada oprócz tego tortu? Może właśnie świętuje podwyżkę? A sam masz figurę jak łania lub Herkules? Tobie nigdy nie zdarzają się chwile słabości? Serio, rzuciłbyś pierwszy kamień? A nawet jeśli wiesz, co ona jada na co dzień, to czy jest złym człowiekiem?

Jak już musisz oceniać, to oceniaj posiłek, a nie człowieka, który ten posiłek zjada.

Można edukować, można ubolewać, można wypunktowywać. Pewnie, że można, nawet trzeba. I jak Cię ktoś zapyta, co sądzisz o jego diecie, to odpowiedz szczerze. Może przykładasz większą uwagę do jedzenia, może masz większą wiedzę na ten temat, więc dziel się wiedzą i doświadczeniem, wtedy, gdy poproszą o Twoją opinię o jedzeniu. Ale czy na pewno, to co jesz, czy też czego nie jesz, czyni Cię lepszym człowiekiem niż ktoś, kto jada inaczej? 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s