Prosty pomysł na świetną przyprawę poznałam podczas czerwcowego zlotu zielarskiego społeczności 1000 roślin, gdzie panowała wspaniała atmosfera między wspaniałymi ludźmi rozkochanymi w roślinach. A nasiona pokrzywy zmieszane z solą urozmaicały składkowy posiłek na zlocie. Więc kiedy dostałam od Pauliny słoiczek suszonych kwiatów szczypiorku, od razu wiedziałam, do czego je zużyć i stworzyłam sól pokrzywowo-szczypiorkową.
Sól z nasionami pokrzywy i kwiatami szczypiorku
sól himalajska, kamienna lub morska – jodowana
dojrzałe nasiona pokrzywy
suszone kwiaty szczypiorku
Zmieszać sól z nasionami pokrzywy i kwiatami szczypiorku. Zmielić lub przesypać do pojemnika zaopatrzonego w młynek. Jeżeli będziemy przyprawę przechowywać niezmieloną, wtedy dłużej zachowa świeżość i aromat. Soli pokrzywowej można używać do wszelkich dań wytrawnych: zup, dań głównych, sałatek, śniadań, przekąsek itd.
Wciąż można zbierać nasiona pokrzywy, póki jeszcze nie wszystkie opadły. Na małą skalę wystarczy złapać zwisające u łodyg pokrzywy nitkowate owocostany i przeciągnąć palcami, by zebrać nasionka. Potem wystarczy je wysuszyć i przetrzeć palcami. Jeżeli chcecie zbierać nasiona pokrzywy na dużą skalę i macie na to miejsce, to wtedy można ściąć całe wyrośnięte łodygi pokrzyw, układać je na gazecie lub prześcieradle i wysuszyć. Potem wystarczy otrzepać chabezie i zebrać nasiona z prześcieradła.
Tak jak pisałam przy okazji ciasteczek pokrzywowych (które znajdziecie również w „Pysznych chwastach„), nasiona pokrzywy mają bardzo fajny smak. Ziołowo-korzenny, naprawdę warty poznania i polubienia. Poza tym od tysiącleci nasiona pokrzywy są znane z dobroczynnego działania na męską sprawność 😉 A taka pyszna i ciekawa sól z pokrzywą i szczypiorkiem jest fajnym i zupełnie niepowtarzalnym prezentem np.: mikołajkowym.
Smacznego!