Dlaczego owsianka na wodzie jest niesmaczna?

Temat może błahy, ale jakże istotny. Przynajmniej dla niektórych 🙂

Wiele osób, które eliminują nabiał z diety lub próbują nie łączyć go z ziarnami, narzeka na owsiankę gotowaną na wodzie, że jest niesmaczna. Jak temu zaradzić?

owsianka na wodzie, owsianka nie na mleku

Zadam Wam więc proste pytanie: czy pieczecie chleb bez ani grama soli? Albo czy lubicie makaron gotowany w nieposolonej wodzie? Albo ziemniaki?

No właśnie! Wystarczy dodać do gotujących się płatków owsianych jeden malutki kryształek soli, żeby złamać kwaśny posmak ziarna i uzyskać smaczną owsiankę bez mleka. Pewnie, że solą nie zastąpimy mlecznej słodyczy laktozy, ani maślanej aksamitności tłuszczu mlecznego, ani aminokwasowej sytości kazeiny. Ale będzie to zdecydowanie przyzwoity smak zboża, a nie kwaskowate niewiadomoco.

Do tego wszelkiego rodzaju dodatki – do wyboru do koloru. Ale akurat moje dzieci wolą zwykłą gołą owsiankę. Bardziej zaawansowani mogą sobie zrobić mleko migdałowe (klik), kokosowe (klik) lub orzechowe i na nim przyrządzać.

A z owsianki możemy czerpać całe mnóstwo profitów w zależności od sposobu przygotowania, o czym już dywagowaliśmy przy okazji domowego mleka owsianego (klik). Ale podsumowując:

  • owsianka gotowana na mleku zapewni lepsze wykorzystanie białka (nawet o 1/4), ze względu na uzupełnianie się aminokwasów z nabiału i zbóż;
  • owsianka gotowana na wodzie uwolni więcej minerałów, bo gotowanie rozłoży część kwasów fitynowych, a wchłaniania pierwiastków nie zablokujemy nabiałem. 
  • owsianka całonocna bez gotowania – tu kwasy fitynowe zostaną rozłożone podczas fermentacji, a dzięki opcji RAW zyskujemy mnóstwo kwasu foliowego. Tylko smaku trochę brakuje… No chyba, że zostawimy na dłuższą fermentację, żeby uzyskać jogurt owsiany.

Poza tym dzieci, które jedzą owsiankę, uzyskują lepsze wyniki w nauce 🙂

Smacznego! Tylko nie przesólcie 😀

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s