Syrop z fiołka wonnego i reakcja biuretowa

Coś bez czego nie może się obyć spiżarnia kwiatożercy – syrop z kwiatów fiołka wonnego. Absolutnie zniewalający zapachem i smakiem, tak jak to robią fiołki.

violets syrup, sok z fiołków, fiołki na syrop, syrop z fiołków

Kwiaty fiołka zebrane w słoneczne przedpołudnie zalać gorącą wodą i pod przykryciem (to ważne!) odstawić do wystudzenia. Przecedzić. Do syropu dodać cukier i sok z cytryny (lub kwasku cytrynowego). Przelać do butelki i zapasteryzować. Kwiatków powinno być jak najwięcej i muszą mocno pachnieć, niepachnących nie warto zbierać. Cukru trzeba wziąć około tyle samo, ile wody. Zaś cytryny tylko tyle, żeby kolor się zmienił na fioletowy – jeżeli dodacie za dużo, wtedy zrobi się różowy.

Dlaczego syrop jest w 3 kolorach, skoro fiołki są fioletowe? Dlatego, że kolor antocyjanów (barwników roślinnych z grupy flawonoidów, w fiołku znajdują się wiolanina i cyjanidyna) zależy od kwasowości. Świeży napar z kwiatów fiołków jest niebieski. Po dodaniu cukru roztwór ulega alkalizacji i kolor się zmienia na zielony. Dodanie soku z cytryny sprawia, że pH spada i antocyjany z powrotem nabierają barwy typowej dla fiołków. Może znacie takie doświadczenie z sokiem z czerwonej kapusty, które można zrobić też choćby z hibiskusem, czym swego czasu Was zaskoczyłam (klik). We wszystkich przypadkach barwnikami są antocyjany.

syrop z fiołka wonnego, violets syrup, sok z fiołków, fiołki na syrop, syrop z fiołków

Tak na marginesie, to o syropie fiołkowym zawsze myślę na ćwiczeniach z biochemii, na których przerabiamy właściwości chemiczne białek i aminokwasów. A konkretnie przy odczynie Piotrowskiego. W tej reakcji, nazywaną biuretową (czytaj bi-uretową, a nie bjuretową, bo chodzi o dimocznik, czyli biuret, a nie biuretę:)), można wykryć wiązania peptydowe, czyli takie, jakie łączą aminokwasy w białku, jeśli są przynajmniej dwa takie wiązania. Wodorotlenek miedzi jest jasnoniebieskim glutem, w obecności aminokwasów (które nie mają wiązań peptydowych) rozpuszcza się i robi ciemnoniebieski. Dla białek, które mają mnóstwo wiązań peptydowych wychodzi kolor fioletowy. Dla glutationu, czyli związku zbudowanego z trzech aminokwasów połączonych zatem dwoma wiązaniami peptydowymi, powinien wyjść też fioletowy, ale jedno z tych wiązań jest nieco inne (bo przez grupę gamma-aminową) i wychodzi kolor zielono-szmaragdowy. Czyli idealnie takie same kolory co w moim syropie, choć kompletnie inny charakter chemiczny. No ale jak tu w pracy nie myśleć o fiołkach?!! 😀

Przeżyliście jakoś to mini practicum z biochemii? 😉 Nie wiem, co jest gorszym zboczeniem, patrzeć na kwiatki i na  jedzenie, a widzieć biochemię, czy patrzeć na biochemię, a widzieć kwiatki i jedzenie?

No a w ogóle, że kwiatki to jedzenie?  🙂

fiołki wonne, viola odorata, jadalne fiołki, kwiaty do jedzenia, edible violets

W każdym razie syrop z kwiatów fiołka wonnego jest to okazja do zaprezentowania tegorocznego banera Kwiatożerców, w którym wykorzystałam szkic Rynn. A już niedługo zobaczycie, co dla mnie z niego narysowała…

jadalne kwiaty, klub kwiatożerców, trocheinnacukiernia.home.blog, jem kwiaty, kwiaty do jedzenia

Zaproszenia do Klubu Kwiatożerców spodziewajcie się w najbliższym czasie. Akcji nie będzie na agregatorach, więc nie przejmujcie się za bardzo terminami, tylko wcinajcie kwiaty na całego 🙂

Wiem, to haniebne, że śmiem ogłaszać akcję podczas, gdy jeszcze nie udało mi się opublikować podsumowania zeszłorocznej. Ale to wynika z trybu blogowania, który sobie dawno temu narzuciłam. Do pisania postu mogę siąść dopiero wtedy, kiedy uporam się z określoną porcją pracy. Dlatego często nowe wpisy pojawiają się po północy 😉 No i staram się działać szybko, bo czas nie gumka od majtek i się nie rozciąga, a jak zwykle Synutek zerwie mnie przed świtem. A podsumowanie, jako ogromny kawał roboty, wciąż czeka na lepsze czasy. Przepraszam i obiecuję to nadrobić.

Reklama

Jedna myśl na temat “Syrop z fiołka wonnego i reakcja biuretowa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s