Dieta cud

Po chwili namysłu przygotowałam spis najlepszych diet, w sumie jako konsekwencję wpisu na temat liczenia kalorii. Zapraszam do lektury:

Dieta na ładną cerę

Jedz dużo warzyw – zawierają witaminy, dzięki którym Twoja skóra będzie promieniała. Staraj się, by przynajmniej połowę każdego posiłku stanowiły warzywa. Wybieraj wysokogatunkowe, nieprzetworzone mięsa – zawierają białko potrzebne do regeneracji, ale nie przesadzaj z jego ilością, nadmiar obciąża nerki i utrudnia oczyszczanie organizmu. Nie stroń od tłustych ryb, zawarte w nich kwasy tłuszczowe chronią zasoby wody w skórze. Jajka zawierają mnóstwo cennych związków odżywczych potrzebnych dla prawidłowego funkcjonowania skóry. Jedz różnorodnie, by uniknąć niedoborów. Nie pij alkoholu, unikaj słodyczy, białego cukru, białej mąki i nadmiaru soli – to puste kalorie, zabójcy ładnej cery. Unikaj smażonego. Białe pieczywo zastąp kaszami i produktami pełnoziarnistymi – błonnik pomoże oczyścić organizm z toksyn, które odbierają ładny wygląd. Nie pal – wolne rodniki z dymu sprawiają, że skóra wygląda na szarą i zmęczoną. Apetyt na słodycze gaś owocami, nadmiar cukru jest niewskazany, a owoce dostarczą skórze przeciwutleniaczy do walki z toksycznymi wolnymi rodnikami. Na przekąski wybieraj orzechy i ziarna oraz surowe warzywa – dzięki nim organizm się oczyszcza i będziesz mieć jedwabistą cerę. Pij dużo wody, oczyścisz organizm z produktów przemiany materii, a Twoja skóra zyska na jędrności. Pamiętaj o ruchu, dowiedziono, że aktywność fizyczna poprawia stan cery. Wysypiaj się, by olśniewać promienistą cerą.

Dieta na mocne paznokcie i włosy

Jedz dużo warzyw, dzięki witaminom w nich zawartym Twoje paznokcie nabiorą siły. Staraj się, by przynajmniej połowę każdego posiłku stanowiły warzywa. Wybieraj wysokogatunkowe, nieprzetworzone mięsa – dzięki pełnowartościowemu białku zdobędziesz budulec dla silnych włosów, ale nie przesadzaj z jego ilością, by nie obciążać nerek. Nie stroń od tłustych ryb – kwasy tłuszczowe omega-3 odżywiają skórę, dzięki czemu włosy i paznokcie nabierają mocy. Jajka zawierają mnóstwo cennych związków odżywczych, dzięki którym włosy i paznokcie będą szybko rosły, a minerały w nich zawarte sprawią, że będą mocne. Jedz różnorodnie. Nie pij alkoholu, unikaj słodyczy, przetworzonej żywności, białego cukru, białej mąki i nadmiaru soli – osłabiają organizm i kondycję włosów. Unikaj smażonego. Białe pieczywo zastąp kaszami i produktami pełnoziarnistymi – związki mineralne wzmocnią paznokcie. Nie pal – wolne rodniki niszczą strukturę włosa. Apetyt na słodycze gaś owocami, które dostarczą przeciwutleniaczy. Na przekąski wybieraj orzechy i ziarna oraz surowe warzywa – minerały w nich zawarte wzmocnią paznokcie. Pij dużo wody, a skóra, która odżywia paznokcie i włosy będzie skutecznie je odnawiać. Wysypiaj się, by olśniewać promienistym wyglądem.

Dieta dla ciężarnych

Jedz dużo warzyw, zawierają witaminy tak potrzebne Twojemu dzidziusiowi. Staraj się, by przynajmniej połowę każdego posiłku stanowiły warzywa. Wybieraj wysokogatunkowe, nieprzetworzone mięsa – białko jest potrzebne dziecku do prawidłowego rozwoju, ale nie przesadzaj z ilością, jego nadmiar niepotrzebnie obciąży Twoje nerki. Nie stroń od tłustych ryb – wielonienasycone kwasy omega 3 są potrzebne do rozwoju układu nerwowego dziecka. Jajka zawierają mnóstwo cennych związków odżywczych, dzięki którym Twoje dziecko będzie się zdrowo rozwijało. Jedz różnorodnie, by uniknąć niedoborów. Nie pij alkoholu, unikaj słodyczy, przetworzonej żywności, białego cukru, białej mąki i nadmiaru soli – to trucizny, które zaszkodzą Twojemu dzidziusiowi. Unikaj smażonego. Białe pieczywo zastąp kaszami i produktami pełnoziarnistymi – błonnik pomoże walczyć z zaparciami, które często trapią ciężarne kobiety. Nie pal – trucizny z dymu hamują rozwój dziecka. Apetyt na słodycze gaś owocami – nadmiar cukru jest niewskazany w czasie ciąży, a owoce dostarczą witaminy i przeciwutleniacze, dzięki którym Twoje dziecko będzie zdrowo się rozwijało. Na przekąski wybieraj orzechy i ziarna oraz surowe warzywa – zawierają związki mineralne potrzebne dla prawidłowego rozwoju Twojego dziecka oraz kwas foliowy, który zapobiegnie wadom układu nerwowego. Pij dużo wody – Twój organizm w czasie ciąży jest silnie eksploatowany i musisz go skutecznie oczyszczać z produktów przemiany materii. Pamiętaj o ruchu, dzięki odpowiedniej aktywności fizycznej będziesz w lepszej kondycji na czas porodu. Wysypiaj się – bardzo potrzebujesz nabrać sił przed wyzwaniami macierzyństwa.

Dieta dla karmiących

Jedz dużo warzyw – zawierają witaminy potrzebne dla rozwoju Twojego dziecka oraz dla Twojej regeneracji po ciąży. Staraj się, by przynajmniej połowę każdego posiłku stanowiły warzywa. Wybieraj wysokogatunkowe, nieprzetworzone mięsa – oboje z dzidziusiem potrzebujecie pełnowartościowego białka jako budulca, ale nie przesadzaj z ilością, mięso obciąża metabolizm. Nie stroń od tłustych ryb. Jajka zawierają mnóstwo cennych związków odżywczych. Jedz różnorodnie, by uniknąć niedoborów. Nie pij alkoholu, unikaj słodyczy, przetworzonej żywności, białego cukru, białej mąki i nadmiaru soli – to puste kalorie, na które nie możesz sobie pozwolić. Unikaj smażonego. Białe pieczywo zastąp kaszami i produktami pełnoziarnistymi – błonnik wspomoże perystaltykę jelit, a związki mineralne wspomogą powrót do dobrej kondycji po porodzie. Nie pal – dym to trucizna, która zaszkodzi i Tobie i Twojemu dziecku. Apetyt na słodycze gaś owocami – nadmiar cukru nie jest wskazany, a dzięki owocom zyskasz witaminy, by Twój pokarm był wysokiej jakości. Na przekąski wybieraj orzechy i ziarna oraz surowe warzywa – Twoje dziecko szybko rośnie, więc potrzebuje mikroelementów i kwasu foliowego. Pij dużo wody – musisz uzupełniać ubytek płynów wynikający z produkcji mleka. Pamiętaj o ruchu, pomoże wrócić do formy sprzed ciąży. Wysypiaj się – bardzo potrzebujesz relaksu i regeneracji, a wspólny sen to czas, kiedy dziecko może czuć Twoją bliskość.

Dieta przeciw nadciśnieniu, miażdżycy, zawałom, cukrzycy…

Jedz dużo warzyw – zawierają przeciwutleniacze, witaminy i błonnik, które regulują metabolizm. Staraj się, by przynajmniej połowę każdego posiłku stanowiły warzywa. Wybieraj wysokogatunkowe mięsa, ale ogranicz ich ilość, ponieważ nadmiar mięsa może grozić gromadzeniem się homocysteiny, czyli substancji uszkadzającej naczynia krwionośne. Nie stroń od tłustych ryb – zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, które zmniejszają lepkość trombocytów i usprawniają przepływ krwi. Jajka, pomimo iż zawierają cholesterol, dostarczają też mnóstwo cennych związków odżywczych – nie unikaj ich. Jedz różnorodnie, by uniknąć niedoborów. Nie pij alkoholu, unikaj słodyczy, przetworzonej żywności, białego cukru, białej mąki i nadmiaru soli – to puste kalorie i źródła wolnych rodników zwiększających ryzyko zawałów i udarów. Unikaj smażonego – utlenione w wysokiej temperaturze tłuszcze mogą powodować powstawanie zakrzepów. Białe pieczywo zastąp kaszami i produktami pełnoziarnistymi – błonnik oczyści jelita z nadmiaru kwasów żółciowych i cholesterolu. Nie pal – wolne rodniki i substancje smoliste niszczą Twoje zdrowie. Apetyt na słodycze gaś owocami. Na przekąski wybieraj orzechy i ziarna oraz surowe warzywa – regulują stężenie cukru we krwi oraz dostarczają przeciwutleniaczy. Pij dużo wody – usprawnia pracę serca, nerek i wątroby. Pamiętaj o ruchu – usprawnia układ mięśniowy, kostno-stawowy i układ krążenia, zapewnia dobrą kondycję. Wysypiaj się.

Dieta odchudzająco-oczyszczająca

Jedz dużo warzyw – działają zasadotwórczo i oczyszczająco, mają wysoką gęstość odżywczą. Staraj się, by przynajmniej połowę każdego posiłku stanowiły warzywa. Wybieraj wysokogatunkowe, nieprzetworzone mięsa, ale ogranicz ich ilość – mięso działa kwasotwórczo, a produkty jego metabolizmu są obciążeniem dla organizmu. Nie stroń od tłustych ryb – zawierają cenne kwasy omega-3, organizm wykorzysta je na procesy regulacyjne, a nie jako źródło kalorii. Jajka zawierają mnóstwo cennych związków odżywczych, między innymi witaminy z grupy B konieczne do spalania tłuszczów. Jedz różnorodnie, by uniknąć niedoborów. Nie pij alkoholu, unikaj słodyczy, przetworzonej żywności, białego cukru, białej mąki i nadmiaru soli – to zabójcy szczupłej sylwetki i zdrowia. Unikaj smażonego – zawiera same toksyny. Białe pieczywo zastąp kaszami i produktami pełnoziarnistymi – błonnik wspomoże pracę jelit. Nie pal. Apetyt na słodycze gaś owocami – zawierają mnóstwo przeciwutleniaczy. Na przekąski wybieraj orzechy i ziarna oraz surowe warzywa – to wyłącznie dobre i zdrowe kalorie, zawierają antyoksydanty i błonnik, które wspomogą detoksyfikację. Pij dużo wody – wspomożesz usuwanie toksyn, które wydzielają się podczas usuwania tkanki tłuszczowej. Wysypiaj się – to czas konieczny do oczyszczenia organizmu. Spadek wagi uzyskasz zwiększając aktywność fizyczną i dostarczając organizmowi pełnowartościowego pokarmu bogatego w witaminy i minerały, a nie przez głodzenie.

Dieta na lekki brzuch

Jedz dużo warzyw. Staraj się, by przynajmniej połowę każdego posiłku stanowiły warzywa – odżywią Twój organizm i dobre bakterie w Twoich jelitach. Wybieraj wysokogatunkowe mięsa, ale ogranicz ich ilość. Nie stroń od tłustych ryb. Jajka zawierają mnóstwo cennych związków odżywczych. Jedz różnorodnie. Nie pij alkoholu, unikaj słodyczy, przetworzonej żywności, białego cukru, białej mąki i nadmiaru soli. Unikaj smażonego. Białe pieczywo zastąp kaszami i produktami pełnoziarnistymi – błonnik usprawnia pasaż treści pokarmowej i ułatwia pozbywanie się toksyn. Nie pal. Apetyt na słodycze gaś owocami. Na przekąski wybieraj orzechy i ziarna oraz surowe warzywa. Pij dużo wody. Wysypiaj się.

Dieta na dobry humor

Jedz dużo warzyw. Staraj się, by przynajmniej połowę każdego posiłku stanowiły warzywa. Wybieraj wysokogatunkowe, nieprzetworzone mięsa, ale ogranicz ich ilość. Nie stroń od tłustych ryb. Jajka zawierają mnóstwo cennych związków odżywczych. Jedz różnorodnie. Tylko dobrze odżywiony człowiek będzie optymistycznie patrzył na świat. Nie pij alkoholu, unikaj słodyczy, przetworzonej żywności, białego cukru, białej mąki i nadmiaru soli – takie składniki mogą poprawić humor na chwilę, ale potem wpędzają w dołek i skutkują obniżeniem statusu odżywienia organizmu. Unikaj smażonego. Białe pieczywo zastąp kaszami i produktami pełnoziarnistymi. Nie pal. Apetyt na słodycze gaś owocami. Na przekąski wybieraj orzechy i ziarna oraz surowe warzywa. Pij dużo wody. Wysypiaj się.

Dieta poprawiająca koncentrację

Jedz dużo warzyw. Staraj się, by przynajmniej połowę każdego posiłku stanowiły warzywa. Codzienna porcja zielonych warzyw wspomaga pamięć i chroni przed neurodegeneracją. Wybieraj wysokogatunkowe, nieprzetworzone mięsa, ale ogranicz ich ilość. Nie stroń od tłustych ryb – wielonienasycone kwasy tłuszczowe wspomagają przekazywanie impulsów nerwowych. Jajka zawierają mnóstwo cennych związków odżywczych. Jedz różnorodnie. Nie pij alkoholu, unikaj słodyczy, przetworzonej żywności, białego cukru, białej mąki i nadmiaru soli. Unikaj smażonego. Białe pieczywo zastąp kaszami i produktami pełnoziarnistymi – niski indeks glikemiczny zapewnia stałą dostawę energii dla układu nerwowego. Nie pal. Apetyt na słodycze gaś owocami. Na przekąski wybieraj orzechy i ziarna oraz surowe warzywa. Pij dużo wody. Wysypiaj się – brak snu poważnie odbija się na zdolnościach intelektualnych.

Dieta Cud

Jedz dużo warzyw. Staraj się, by przynajmniej połowę każdego posiłku stanowiły warzywa. Codziennie zjedz przynajmniej jedną porcję zieleniny. Wybieraj wysokogatunkowe mięso (od zwierząt z wolnego wybiegu, dobrze traktowanych, karmionych porządną paszą; mięso nieprzetworzone, które nie było konserwowane chemicznie, ani nastrzykiwane fosforanami), ale ogranicz jego ilość. Nie stroń od tłustych ryb. Jajka zawierają mnóstwo cennych związków odżywczych. Jedz różnorodnie. Nie pij alkoholu, unikaj słodyczy, przetworzonej żywności, białego cukru, białej mąki i nadmiaru soli. Unikaj smażonego. Białe pieczywo zastąp kaszami i produktami pełnoziarnistymi. Nie pal. Apetyt na słodycze gaś owocami. Na przekąski wybieraj orzechy i ziarna oraz surowe warzywa. Pij dużo wody. Pamiętaj o ruchu. Wysypiaj się.

Mam nadzieję, że się nie obrazicie na mnie za ten wpis 🙂 Ale po prostu nie mogłam się powstrzymać. Baczny czytelnik zwróci uwagę, że wszystkie te diety opisują te same zalecenia.

Ostatnio siedziałam w poczekalni u dentysty i przeglądałam różne „mądre” czasopisma opowiadające o dietach na różne przypadłości. Dawniej wkurzałam się na tego typu mądre porady, bo nie ma czegoś takiego jak dieta na ładną cerę, dieta na mocne paznokcie, czy dieta dla karmiących. W sumie to kolorowe czasopisma nie piszą nieprawdy (przeważnie), tylko że dieta dietą, ale co będzie po diecie? No, dieta.

Po prostu zdrowa różnorodna dieta oparta o dużą ilość warzyw, która zapewnia sprawne funkcjonowanie całego organizmu (i mózgu też) oraz ładny wygląd. Dieta cud.

Ale przez ten czas, kiedy uczę o żywieniu, ja nauczyłam się niezmiernie istotnej rzeczy: nie ważne, jakie są powody, dla których wprowadza się zdrową dietę. Czy jest to chęć posiadania bujnej czupryny, poprawy humoru, uniknięcia cukrzycy, miażdżycy, czy urodzenia zdrowego dziecka… – przyczyna się nie liczy. Ważne jest to, żeby tą dietę wprowadzić i już się jej trzymać. Nie obsesyjnie, ale już na stałe.

Jeśli chodzi o szczegółowe wytyczne, to tak wygląda piramida żywieniowa, którą posługuję się na co dzień:

Wg „Ocena stanu odżywienia organizmu” Kapiszewska M, Kalemba-Drożdż M. 2014

Marzy mi się, żeby polskie instytucje wreszcie zaktualizowały swoje piramidy i przestały je budować na zbożach i ziemniakach, tylko wreszcie uwzględniły obecny stan wiedzy.

Pozdrawiam i zapraszam na inne wpisy z zakresu żywienia 🙂
Gosia Kalemba-Drożdż

P. S. Jako referencje polecam lekturę zaleceń WHO, wyników badań nad dietą DASH i MIND, publikacji Waltera Willeta oraz artykuły z pisma medycznego Lancet z sierpnia 2017 i kwietnia 2019.

P. S. 2. W 2016 wreszcie się doczekałam przebudowania polskiej piramidy i nareszcie legalnie można uczyć, że podstawą diety powinny być warzywa 😀

Reklama

6 myśli na temat “Dieta cud

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s