Kawa żołędziowa

Piliście kiedyś kawę z żołędzi? Ma dosyć uciążliwe fusy, ale poza tym jest całkiem przyjemna. A własnoręcznie przygotowana będzie wprost magiczna!

Po pierwsze należy zebrać żołędzie. Nie należy tego robić przed świętym Michałem (29 września) ponieważ żołędzie, które spadają z drzewa jako pierwsze są w większości robaczywe. Lepiej poczekać, aż zaczną spadać te naprawdę dojrzałe, bez czapeczek, a w dodatku przejdą już pierwsze przymrozki.
Żołędzie trzeba rozłupać tłuczkiem do mięsa, dziadkiem do orzechów, albo młotkiem. Odrzucić ewentualnie zamieszkałe przez robaczki.

Wyłuskane żołędzie należy teraz wyługować. Specjaliści (tacy jak Łukasz Łuczaj, czy Wojciech Szymański) zalecają moczenie z popiołem drzewnym, ale że o takowy trudno w mieście, moim zdaniem można użyć sody. Wobec tego żołędzie trzeba zalać gorącą wodą, dodać łyżkę sody (lub popiołu z palenia drzewa liściastego) i zostawić na noc. Wypłukać i następnego dnia powtórzyć. I jeszcze raz ponownie na trzeci dzień. Do wody będą przechodziły brązowo zabarwione taniny odpowiedzialne za gorycz, a po każdym moczeniu woda będzie coraz jaśniejsza (tutaj są ). Im lepiej będą wyługowane, tym łagodniejszy będą miały smak. Na koniec porządnie wypłukać. Ja zazwyczaj ostatnie moczenia robię w wodzie w ogóle bez sody. Inna metoda odgoryczania polega na wypłukiwaniu tanin dużą ilością wody. Należy worek z żołędziami przywiązać do dna łódki i niech sobie tak pływa przez kilka tygodni…

Odgoryczone żołędzie trzeba zmielić (w blenderze), namoczone żołędzie są dosyć miękkie. Potem należy je wysuszyć w piekarniku nastawionym na 50°C. Po suszeniu ponownie zmielić.
Następnie na suchej patelni uprażyć „kawę”. Delikatnie, żeby nie spalić, lecz wydobyć aromat

Koniec pracy. Pozostaje kawę zaparzyć. Można po turecku albo w kawiarce (wtedy unikniemy większości fusów). Niektórzy zamiast parzyć, wolą ją zagotować. Najlepiej przyrządzać w towarzystwie cynamonu, goździków i kardamonu.

Smacznego!
P.S. Jeżeli szukacie przepisów z żołędziami, zapraszam TUTAJ

Reklama

5 myśli na temat “Kawa żołędziowa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s