Jak zrobić mleko owsiane?

Dlaczego używam mleka owsianego? Bo lubię. Nie jestem weganką, choć i tak wolę strączki niż mięso, to najbardziej lubię różnorodność.

Nazwa „mleko: co prawda jest zarezerwowane dla płynów wyciśniętych z gruczołów laktacyjnych ssaków, więc mleko owsiane powinno się nazywać napojem lub może wyciągiem z owsa, ale i tak wiadomo, że to mleko:)

mleko owsiane, oat milk, napój owsiany, oat juice, mleko z owsa

Mleko owsiane można przygotować na dwa sposoby: na surowo lub gotowane. Metodę na zimno i na ciepło różni tylko początek. Ja wolę pić mleko gotowane i to na ciepło, a do ciast używam raczej mleka surowego. To gotowane jest bardziej lepkie i glutowate, więc naturalnie moje dzieci wolą mleko surowe.

jak zrobić mleko owsiane, oat milk know-how, przygotowanie mleka owsianego

Mleko owsiane

1 miarka płatków owsianych
4-5 miarek przegotowanej wody
(1 łyżeczka cukru waniliowego, sól)

Miarka to np.: szklanka lub kubeczek w zależności, ile chcecie uzyskać mleka.

Na surowo: płatki zalać 1 miarką wody i odstawić na noc w temperaturze pokojowej.
Na gorąco: płatki ugotować w 1-1,5 miarki wody do miękkości.

Potem wrzucić płatki do blendera, zmiksować. Dolać resztę wody i ponownie zmiksować. Nie bójcie się wlać tych 4 miarek wody, mleko owsiane jest bardzo sycące. W sumie niewielka ilość owsianki, którą by się zjadło na raz, zmiksowana w wodzie naprawdę porządnie wypełnia żołądek.

jak zrobić mleko owsiane, oat milk know-how, przygotowanie mleka owsianego

Następnie mleko trzeba przecedzić. Dla siebie tego nie robię tylko wypijam z tymi „otrębami”, dla dzieci i do ciasta cedzę, zaś przecedzone fusy wrzucam do swojej porcji lub też można ich użyć do wypieków. Porządnie jest to zrobić przez płótno, ale zwykłe sitko też wyłapie większość fusów. Jeżeli macie mały blender, można zmiksować po kolei z każdą miarką wody, po czym przecedzać i fusy miksować z kolejną porcją wody.

Jeżeli mleko ma smakować tak jak mleko kupne z kartonu, to należy dodać łyżeczkę cukru waniliowego i szczyptę soli. A jeżeli ma być, tak jak to z kartonu, substytutem mleka zwierzęcego, to trzeba dodać zawartość jednej kapsułki wapnia i witaminy D.

Świetnym suplementem wapniowym są skorupki jajek. Trzeba je wygotować, osuszyć i zmielić na pył. Przy alergii na jajka jednak nie jest to polecane, bo na skorupkach mogą zostać niewielkie ilości uczulających białek.

Z jednej strony suplementacja jest działaniem pozbawionym sensu, ponieważ wapń zwalnia wchłanianie innych mikropierwiastków np.: cynku, miedzi i żelaza, których jest mnóstwo w owsie. Z drugiej strony jednak, wapń neutralizuje kwasy fitowe i szczawiany zawarte w ziarnach zbóż, które wiążą związki mineralne w naszym układzie pokarmowym uniemożliwiając ich wchłonięcie. Z tego względu lepiej jest jednak namoczyć płatki na noc w zimnej wodzie i zostawić w temp. pokojowej. Taki zabieg aktywuje enzym: fitynazę, który rozłoży niepotrzebne kwasy. Potem i tak można płatki zagotować 🙂

Mleko stojąc rozwarstwia się. Żeby tego nie robiło, trzeba by użyć emulgatorów, jednak polecam po prostu zamieszanie łyżeczką 😀

Mleko należy zużyć w ciągu 48 godzin, więc najlepiej przygotowywać sobie małe ilości zużywane na bieżąco.

Metodą na zimno można przygotować mleko z: migdałów, sezamu, słonecznika, orzechów włoskich, laskowych, nerkowców, lnu, maku itp.
Metodą na ciepło można przygotować mleko: sojowe, ryżowe, gryczane, jęczmienne, jaglane itp.

Smacznego!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s