Jak się obchodzić z przepiórczymi jajkami?

Niestety musimy na chwilę wrócić do jajek przepiórczych. Więc uznałam, że może jest jeszcze ktoś, kto się musi z nimi użerać i może się przydać kilka małych uwag, jak się obchodzić z jajkami przepiórczymi.

jajko kurze i przepiórcze, han & quail's eggs

1. Informacja o tym, że przepiórcze jajka trzeba otwierać nożem, zazwyczaj jest umieszczona na ich opakowaniu. Ja od siebie mogę polecić do tego celu nóż piłkowany. Skorupka przepiórcza jest bardzo delikatna, ale błonka pod nią jest bardzo mocna, więc naprawdę nie próbujcie tego robić palcami. Obieranie ugotowanych jajek juz nie stanowi żadnego problemu.

2. Jedno jajko kurze odpowiada mniej więcej 4-5 jajom przepiórczym. Przy czym w jajku przepiórczym żółtko zajmuje ponad połowę objętości, a w jajku kurzym tylko 1/3, więc jeżeli do jakiegoś przepisu trzeba je rozdzielić, należy uwzględnić tę różnicę.

3. Przepiórcze jajka gotują się na twardo 3 minuty. Jajecznica robi się w 30 sekund, więc trzeba najpierw rozbić do miseczki odpowiednią ilość jaj, a nie wbijać po kolei na patelnię, bo zanim się dojdzie do trzeciego, pierwsze już jest usadzone.

4. Przepiórki są mniej eksploatowane w znoszeniu jaj niż kury, więc czasem bywa tak, że część jajek w opakowaniu musiało nieco dłużej leżakować przed sprzedażą. Prostym sposobem sprawdzenia świeżości jest zanurzenie jajek w wodzie. Te pływające są podejrzane. Jajko świeże spada płasko na dno. Takie, które się nieco pionowo unosi już może być trefne i lepiej je otwierać nad spodeczkiem i uruchomić analizę organoleptyczną uwzględniającą wygląd, lepkość i zapach. Czasem nawet świeże jajka mogą się unosić, ponieważ mogły zostać nadtłuczone. Ale nieszczelna skorupka to większe ryzyko zepsucia. Takie jajka gotuję albo otwieram osobno, dokładnie oglądam i obwąchuję.

świeże przepiórcze jajka toną, quail eggs

5. Jaja przepiórcze smakują niemal tak samo jak kurze. Są jednak nieco delikatniejsze, a żółtko jest o wiele bardziej kremowe niż w jajach kurzych.

6. Jajka przepiórcze mogą być bezpieczną alternatywą dla osób uczulonych na jajka kurze, ponieważ pochodzą od innego genetycznie organizmu, zatem proteiny, które wchodzą w ich skład, różnią się budową od białek kurzych. Jednak są na tyle podobne, że należy je wprowadzać do diety ostrożnie, ponieważ i tak mogą wywołać objawy alergii. To samo dotyczy jajek indyczych, kaczych, czy strusich. Warto spróbować, czy osoba uczulona na kurze jajka, może zjadać jajka innych ptaków, bo choć bez jajek można jeść, to jajko jest bardzo cennym źródłem białka i mikroelementów.

Smacznego!

2 myśli na temat “Jak się obchodzić z przepiórczymi jajkami?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s